Türk Ocakları’ndan 19 Mayıs mesajı

Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda, 100’üncü yılı kutlanan bayramın önemine dikkat çeken Ünal, “19 Mayıs,...

Türk Ocakları’ndan 19 Mayıs mesajı

Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Yayınladığı mesajda, 100’üncü yılı kutlanan bayramın önemine dikkat çeken Ünal, “19 Mayıs, Türk Milletinin ruh gücü ve morali sayesinde yeniden harekete geçmede önemli bir atılım noktası olmuştur. 1936 yılında “Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs, 1937 yılında “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak belirlenmiştir. Zira Yeni Türkiye’nin bedenen ve ruhen idealize ettiği yeni insan görüntüsünde, “güzel, hareketli, canlı, uyanık, dürüst, mert” olma gibi özellikler ortaya çıkmış; bu özelliklerin Türk Gençliği’nde olması düşüncesi gençliğe hediye edilen bu bayramın önemini daha da arttırmıştır. Önemine binaen 1930’lu yıllarda millî bayram ilan edilen 19 Mayıs, 1981 yılından itibaren de “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner320

banner319