Kütahya’nın Pazarlar ilçesindeki sulama göletlerine 36 bin adet pullu sazan balığı yavruları bırakıldı.

“İyi Ki Varsın Eren Takımı” Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda Türkiye üçüncüsü oldu “İyi Ki Varsın Eren Takımı” Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışması’nda Türkiye üçüncüsü oldu

Kütahya’nın Pazarlar ilçesindeki sulama göletlerine 36 bin adet pullu sazan balığı yavruları bırakıldı.

Pazarlar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Emrah Meydan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen 2022 Yılı Balıklandırma Programı çerçevesinde, su ürünleri stoklarını arttırmak, iç su kaynaklarında, iç bölgelerde balık tüketiminin arttırılması amacıyla yapılan balıklandırma çalışmaları çerçevesinde Pazarlar sulama Göleti, Yakuplar Sulama Göleti ve Orhanlar Sulama Göletine sazan balığı yavruları ile balıklandırıldığını belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Meydan, “Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen 2022 yılı balıklandırma programı çerçevesinde, su ürünleri stoklarını arttırmak, iç su kaynaklarında, iç bölgelerde balık tüketiminin arttırılması amacıyla yapılan balıklandırma çalışmaları çerçevesinde Pazarlar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından Yakuplar Göletine 9 bin, Pazarlar Göletine 11 bin, Orhanlar Göletine16 bin sazan balığı yavrusu atılarak balıklandırılmıştır. Proje çerçevesinde 36 bin adet pullu sazan balığı yavrusu getirilmiştir. Sazan balığı, çevre şartlarına ve hastalıklara dayanıklılığı, yüksek büyüme hızı, bir seferde ortalama 200-300 bin adet yavru vermesi gibi özelliklerinden dolayı balıklandırma çalışmalarında tercih edilmektedir. Balık eti, insan beslenmesinde büyük önemi olan bir gıda ve protein kaynağı olduğundan, besin stoklarımızın korunması, sürdürülebilir avcılığın devamı ve ekosistemin zarar görmemesi için olta balıkçılarının ve tüm vatandaşların ’boy’ ve ’mevsimsel av yasaklarına’ uymaları ve bu konuda duyarlı olmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde yapılan balıklandırma çalışmaları gölet ekosisteminin canlı tutulmasını ve yöre halkının göletten istifade etmesi hedefine ulaşılmasını sağlayacaktır” dedi.