Balıkesir Valisi Şıldak’tan sanayi kuruluşlarına korona uyarısı

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, 6 ilçede yüksek bir korona vakası artışı ile karşı karşıya olduklarını belirterek, "Sanayi kuruluşlarına departman kapatma uygulanabilir, üretim gözden geçirilebilir" dedi.

SAĞLIK 08.03.2021, 19:20
Balıkesir Valisi Şıldak’tan sanayi kuruluşlarına korona uyarısı

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, 6 ilçede yüksek bir korona vakası artışı ile karşı karşıya olduklarını belirterek, "Sanayi kuruluşlarına departman kapatma uygulanabilir, üretim gözden geçirilebilir" dedi.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, bazı resmi kurum ve kuruluşları ziyaret etmek üzere geldiği Bandırma ilçesinde pandemi süreci ve artan vakalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Vali Şıldak, bazı sanayi tesislerinde yüksek sayıda vaka çıkışları yaşandığını ifade ederek, "Bazı sanayi tesislerimizde, kuruluşlarda yüksek sayıda ve aniden gelişen vaka çıkışları yaşanıyor. Bundan sonraki süreçte sanayi tesislerimizdeki bu çıkışlara daha etkili şekilde anında müdahale edeceğiz. Buralarda her türlü tedbiri alacağız. Gerekirse buralarda departman kapatma, üretimin gözden geçirilmesi ve her türlü tedbiri Hıfzıssıhha Kurullarımız vasıtasıyla almayı planlıyoruz. Sanayi kuruluşlarımıza, bütün işletmelerimize bir kez daha çağrı yapıyorum. Tedbirlerimizi, orada uygulanması gereken kurallarımızı en hassas şekilde gözden geçirip planlayalım, insanlarımızın sağlığını tehlikeye atmayalım" dedi.

Vali Şıldak, geçtiğimiz pazartesi gününden bu yana "yeni kontrollü normalleşme" sürecini yaşadıklarını ifade ederek, "Ülkemizde geçtiğimiz pazartesi gününden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan kabine toplantısından sonra açıklanmış olan yeni kontrollü normalleşme sürecini hep birlikte yaşıyoruz. 2 Mart tarihinden itibaren de yeni bir dönem olarak ’dinamik denetim modeli’ uygulamaya geçirildi. Bu dönemde ilimiz nasıl bir durum sergilemektedir, seyri nasıl gitmektedir konusunda biz de yakından bir takip gerçekleştiriyoruz. Burada Kaymakamımız, Sağlık ve Güvenlik Birimlerimiz uygulamaları en iyi şekilde ortaya koymaya çalışıyorlar. Biz de bütün Balıkesir genelinde tedbirlerimizi planlıyoruz. Ben iki hafta önce de buradaydım. Hem bir asayiş, güvenlik hem de pandemi değerlendirme toplantısı yapmıştık" dedi.

"Güney Marmara’da 6 ilçemiz çok daha yüksek bir vaka artışı ile karşı karşıya"

Vali Şıldak, Bandırma’nın da dahil olduğu 6 ilçede yüksek vaka artışları ve mutasyonlu virüs yayılması görüldüğünü vurgulayarak, "Bandırma tabii en büyük ilçemiz olması ve kuzey ilçelerimizin merkezi konumunda bir nitelik taşıması, güçlü sanayi yapısı ve bir liman şehri olması hasebiyle virüsle mücadele konusunda baştan beri dikkatle izlediğimiz bir noktada bulunuyor. Son 3 haftadır ilimizde genel bir vaka sayısı yükselişi ile karşı karşıyayız. Ancak bu bölgemiz Bandırma merkezli kuzey ilçelerimiz, Güney Marmara olarak adlandırdığımız 6 ilçemiz çok daha yüksek bir vaka artışı ile karşı karşıya kaldı. Bunun bazı sebepleri var. Hem burada bir mutasyonlu virüs yayılımı söz konusu hem bazı sanayi tesislerimizde, toplu çalışma yapılan birimlerde, sanayi kuruluşlarında çıkan vaka sayısının mutasyon etkisi ile çok daha hızlı yayılması suretiyle hızlı bir genişleme oldu. Başka ilçelerimize de hastalık taşındı. Bir de tabii Balıkesir’de öncesi süreçte vaka sayılarının kontrollü olarak yükselmesi, pik yaşamamızın önlenmiş olması, sürdürdüğümüz etkili mücadele sayesinde aşı çalışmalarına kadar pandemi sürecinin başarıyla yürütülmüş olması neticesinde halkımızdaki bağışıklık düzeyinin alt seviyelerde kalmış olması yeni bir yükselişi tetikledi. Bütün bunlar bir araya gelince Bandırma başta olmak üzere Gönen, Susurluk, Erdek ve Manyas ilçelerimizde son iki haftada kayda değer bir artış olduğunu görüyoruz ve bu artış halen devam ediyor. Bununla ilgili dinamik denetim modeli kapsamında bütün denetimlerimizi, alan çalışmalarımızı arttırmış durumdayız. En başta sanayi tesislerimiz olmak üzere bütün işletmeler, iş yerleri, ticari müesseseler, cadde ve sokaklar, meydanlar, yeme içme tesisleri tam bir denetim baskısı ve kontrolü altında tutuluyor. Vatandaşlarımıza çağrılarımızı çok sık olarak yapıyoruz. Güvenlik birimlerimiz, polis, jandarma ve zabıtamız, esnaf odalarımızın, ticaret odalarımızın oluşturduğu denetim ekipleri, Sanayi Teknoloji Müdürlüğü bünyesinde kurduğumuz sanayi tesislerimizin kontrolüne ilişkin ekiplerimiz marifetiyle bu ilçelerimizde çok yoğun denetim gerçekleştiriyoruz" dedi.

65 yaş üstüne "Aşı olun" çağrısı

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, 65 yaş üstü vatandaşlardan halen aşı olmayanların olduğunu ifade ederek, aşı stoklarının mevcut olduğunu ve bu yaş grubunda başvuran her vatandaşa aşı yapılmakta olduğunu vurguladı. Vali Hasan Şıldak, "Artık bu noktadan sonra aşının bütün halkımıza uygulanmasını bekliyoruz. Bu noktada şu çağrıyı da yapmak istiyorum. Sağlık Bakanlığımızın planlamasına göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız aşılanabiliyor. Halen bazı vatandaşlarımızın randevu almadığını ve aşı olmadığını görüyoruz. Bu yaş grubundaki bütün vatandaşlarımız bir an önce istirham ediyoruz aşılansınlar. Aşı randevularını kolaylıkla alabilirler. Aşılamalarını yapıyoruz. Aşı stoğumuz mevcut. Her başvuranın aşısı planlı şekilde yapılacak. Bandırma’da ve çevre ilçelerde yaşayan vatandaşlarımız çok daha dikkatli olsunlar. Bu tedbirleri, bu yapılan denetim ve planlamaları dikkate alarak, uyarılara kulak vererek en titiz şekilde bu kontrollü dönemi geçirmemiz lazım. Mutasyonlu virüs daha hızlı yayılıyor. Daha çok kişiye bulaşıyor. İyileşme süresi daha fazla vakit alıyor. Bütün bunları göz önüne alarak Bandırma ve civar ilçelere yayılmış olan bu genişlemeyi durduralım. El birliğiyle durduralım. Devlet kurumları olarak en iyi şekilde uyumlu bir çalışma ile vatandaşlarımıza sesleniyoruz tekrar. Bu denetimlerimizin amacı farkındalık oluşturmak ve vatandaşlarımızı uyarmaktır. Asla amacımız ceza uygulamak, esnafımızı daha da sıkıntıya sokmak değil. Gerek sokaktaki, caddelerdeki vatandaşlarımızın, gerekse iş yerlerindeki esnafımızdan son kez rica ediyoruz. Biraz daha duyarlı olup sabretmeye devam etmek gerekiyor. İlimiz son gruplandırmaya göre kırmızı grupta. Ne zaman ki kırmızıdan turuncuya, maviye doğru bir hareket yaparsak iş yerlerimiz, okullarımız tam olarak açılabilecek. Aksi takdirde bu şekilde kontrollü bir hayata devam etmek zorunda kalacağız. Biz bunu istemiyoruz. Bütün odalarımız, meslek kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz birlikte hareket ederek vatandaşlarımızın bir an önce rahatlamasını istiyoruz. Sağlık Müdürlüğümüz, Emniyet Müdürlüğümüz, Jandarma Komutanlığımız, kaymakamlıklarımızın büyük çabası var. Bu süreci bütün personelimiz sahada Balıkesir genelinde 4 bin personelle, Bandırma ilçemizde de 500 personelle kaymakamımızın koordinasyonunda denetim yapıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız şudur. Dikkat edelim, mutasyonlu virüs bizi yormasın. İnsanımızın canına mal olmasın, hastanelerimize kimse başvurmak zorunda kalmasın, en sağlıklı şekilde bu süreci atlatalım. Hastanemizde herhangi bir yatak sorunumuz, hizmet yetersizliği söz konusu değildir. Ama biz hiçbir vatandaşımızın bu hastalığa yakalanmasını, hele hele hastaneye, acil servise başvurmasını istemeyiz" dedi.

"Sanayi kuruluşlarına departman kapatma uygulanabilir, üretim gözden geçirilebilir"

Vali Şıldak, bazı sanayi tesislerinde yüksek sayıda vaka çıkışları yaşandığını ifade ederek, "Bazı sanayi tesislerimizde, kuruluşlarda yüksek sayıda ve aniden gelişen vaka çıkışları yaşanıyor. Bundan sonraki süreçte sanayi tesislerimizdeki bu çıkışlara daha etkili şekilde anında müdahale edeceğiz. Buralarda her türlü tedbiri alacağız. Gerekirse buralarda departman kapatma, üretimin gözden geçirilmesi ve her türlü tedbiri Hıfzıssıhha Kurullarımız vasıtasıyla almayı planlıyoruz. Sanayi kuruluşlarımıza, bütün işletmelerimize bir kez daha çağrı yapıyorum. Tedbirlerimizi orada uygulanması gereken kurallarımızı en hassas şekilde gözden geçirip, planlayalım, insanlarımızın sağlığını tehlikeye atmayalım. Uygulamalarımız İçişleri Bakanlığımız tarafından bize verilen talimatların uygulanması ile sınırlı kalıyor. Yapılması gereken de budur. Bütün ülke genelinde bir koordinasyon sağlanmazsa farklı uygulamalar ortaya çıkabilir. Bizim tabi ildeki gidişata göre ilgili Bakanlıklarla istişare ederek, danışarak yeni kararlar alma ihtimalimiz var. Vaka sayılarındaki düşüşü sağlayamazsak, durduramazsak bu yönde de adımlar atacağız. Şu an mevcut uygulamada olan kural ve tedbirlerin yeterli olduğunu düşünüyoruz. Yeter ki vatandaşlarımız bunlara uysun ve riayet etsin. Filyasyon ekibimiz bir eve ya da iş yerine gittiği zaman vaka çıkmış hastanın öncesinde kaç kişi ile irtibatı var bunu tespit edemezsek hastalığı önleyemiyoruz. Maalesef son günlerde vatandaşlarımızın bu konudaki bilgileri tam ve doğru olarak sağlık birimlerimize aktarmadığını görüyoruz. Bu bizi üzmektedir. Hastalığı kontrol altına almak konusunda buna ihtiyacımız var. Bunun hem adli hem de idari olarak müeyyidesi de var. Para cezası ve adli işlem yönünde herhangi bir cezai işlemle karşılaşmaması için vatandaşlarımızın her şeyden önce de insanlarımızın sağlığını düşünerek bu konuda doğru bilgileri paylaşmalarını, hekimlerimize bilgileri vermelerini istirham ediyoruz. Hastalığın en çok yayıldığı yerlerden biri de ev ziyaretleri. Bu maalesef bütün ilçelerimizde ve köylerimizde bu şekilde. Evlere yapılan ziyaretlerin durdurulmasını, akraba, eş dost ziyaretleri, gün yapılması, mevlit okutulması, nişan merasimi gibi tüm bunların bir süre daha yapılmamasını rica ediyoruz. Çok önemli altını çiziyorum. Bundan dolayı çok fazla yayılım olduğunu ne yazık ki biliyoruz" diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner331
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 20 Nisan 2021
İmsak 04:37
Güneş 06:11
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:56
Yatsı 21:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@