Canik’in İstiklal Marşı okuma etkinliğine 900 kişi katıldı

Canik Belediyesi, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılında İstiklal Marşı okuma etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinliğe Samsun’dan ve Türkiye’nin değişik illerinden 5-18 yaş aralığında yaklaşık 900 kişi katıldı.

SAMSUN 14.03.2021, 17:05
Canik’in İstiklal Marşı okuma etkinliğine 900 kişi katıldı

Canik Belediyesi, İstiklal Marşı’nın kabulünün 100. yılında İstiklal Marşı okuma etkinliği düzenledi. Düzenlenen etkinliğe Samsun’dan ve Türkiye’nin değişik illerinden 5-18 yaş aralığında yaklaşık 900 kişi katıldı.

Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı ve Canik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar’ın katılımıyla canlı olarak yayınlanan kura çekim programıyla 112 katılımcı ödüllerine kavuştu.

Başkan Sandıkçı’dan 112 katılımcıya ödül

Samsun’dan ve Türkiye’nin değişik illerinden İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını okuyarak Canik Belediyesi’ne gönderen yaklaşık 900 katılımcının çekilişi canlı yayında tamamlandı. Tüm katılımcıların çekilişe dahil edildiği kura çekiminde iki katılımcı ailesiyle birlikte Çanakkale gezisi ödülü kazandı. On katılımcı Safahat kitabı, on katılımcı tablet, on katılımcı bisiklet, otuz katılımcı akıllı saat ve elli katılımcı 150 Türk lirası değerinde hediye çekini kura çekimiyle kazandı. İstiklal Marşı’nı okuyup gönderen 5-18 yaş aralığında toplam 112 katılımcı Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı tarafından ödüllendirildi.

İstiklal Marşı’nın bir marştan öte, bu aziz milletin istiklali ve istikbalini anlatan çok önemli bir metin olduğunun altını çizen Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı kura çekimi programında yaptığı konuşmada, "Genellikle milli marşlar bir zorluğun akabinde gelen bir ferahlamaya yönelik anlarda yazılmışlardır. Marşların içeriği yaşanılan süreçle de doğru orantılıdır. Ben bunu şöyle addediyorum: Bir bayrak ve bir milletin marşı o vatanın tapusu gibidir. Bir ülkenin bayrağı ve marşı yoksa sanki o ülkenin tapu senedi de yok gibidir. Milletimizin istiklalini ve istikbalini anlatan marşımızı okuyarak bizlere gönderen tüm katılımcılara çok çok teşekkür ediyorum. Her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. İlimizden ve Türkiye’mizin değişik illerinden 900’e yakın çocuğumuz duygu ve his dolu bir şekilde İstiklal Marşı’mızı okuyarak bizlere gönderdiler. Yavrularımızın hepsi birbirinden güzel bir şekilde İstiklal Marşı’mızı okudular. Kura çekimi sonucunda ödüllerine kavuşan yavrularımızı kutluyorum. İstiklal Marşı ve Çanakkale Zaferi bunlar bizim tarihimizde dönüm noktalarımız olması nedeniyle çok çok önemli. Kura çekimi ile belirlediğimiz 100 ödülün dışında iki katılımcımızı da kura çekimi ile ailesinden bir kişiyle birlikte Çanakkale’ye göndermek istedik. Yine ek olarak 10 katılımcımıza da Safahat kitabı hediyelerimizin kuralarını çektik. Kura ile hediyelerine kavuşan tüm çocuklarımızı tebrik ediyorum. Hepsine hayırlı olsun. Yarınlarımızı emanet edeceğimiz yavrularımızın daha iyi şartlarda yetişmesi, çok daha başarılı olmaları için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Tek derdimiz tek gayemiz onları geleceğe hazırlamak. Şuan bulunduğumuz makamları yönetecek olan yavrularımızın çok çok iyi yetişmesi için bütün imkanlarımızı seferber ederek çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunu yaparken de ilçemizdeki tüm kurumlarla birlikte istişare kültürüyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’müzle istişare ederek, birlikte çocuklarımızı yarına hazırlamak için çaba sarf ediyoruz. Ülkemizin geleceği için, güçlü ekonomiye sahip olmak için, eğitime destek olmayı sürdürüyoruz. Daha önce de açıkladığımız gibi YKS sınavına girecek öğrencilerimizi başarıya teşvik etmek için başarı sizden ödül bizden diyerek ilk 500’e giren, ilk 5 bine giren, ilk elli bine giren öğrencilerimize burs tablet gibi hediyelerimizle birlikte bizlere başvuran öğrencilerimizden sınav ücretlerini karşılayacağımızı açıklamıştık. Yine liseye giriş sınavında yüzde birlik dilime giren öğrencilerimize tablet ve gram altın ile, yüzde beşlik dilime giren öğrencilerimize tablet, yüzde onluk dilime giren öğrencilerimize akıllı saat hediyelerimiz olacak. İnşallah tüm öğrencilerimiz hayallerindeki okullara kavuşur. Ülkemiz için, milletimiz için, kendi gelecekleri için faydalı birer birey olurlar. Tek derdimiz tek gayemiz budur" dedi.

"Dünyadaki en zeki gençlik ülkemizde"

Gençlere yönelik birçok projelerinin devam ettiğini belirten Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı, "Dünyadaki en zeki gençliğin ülkemizde olduğuna inanıyorum. Doğru yönlendirdiğimizde doğru formatlarla onlara yaklaştığımızda, doğru değerleri onlara yüklediğimizde ülkemizin sırtı inşallah hiç bir zaman yere gelmeyecektir ve hedeflediğimiz 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine inşallah bu gençlik bizi taşıyacaktır. Bizlere düşen görev onları doğru yetiştirmek. Özellikle bu günkü teknolojik çağa uygun bir şekilde onlara eğitim vermek" diye konuştu.

Gençleri çok çok önemsediklerini ve kendilerine genç danışman ekibi oluşturduklarını belirten Sandıkçı, "Gençliğimizi çok önemsiyoruz. İstişare kültürümüzü daha geniş alana yayarak kendimize gönüllü danışmanlar ekibi kurduk. Bu ekip; bir belediye başkanı ne yapıyor, siyasi işleyiş nasıldır. Belediyecilik devam ederken onların gözüyle gözlemlerini bize aktarmalarını sağlıyoruz. Zaman zaman bu öğrencilerimizi programlarımıza davet ediyoruz. Gençlerimiz gün boyu bizle beraber programlarımıza iştirak ediyorlar ve günün sonunda da onlardan bir rapor alıyoruz. Bizim görmediğimiz atladığımız bir çok şeyin var olduğunu onların bu raporlarından tespit ediyoruz. Tüm belediye başkanlarımıza da tavsiye ediyorum. Bu şekilde bir gönüllü danışmanlar ekibi kadrosu oluştursunlar. Yaklaşık 3 ay önce başlattığımız bir proje ama bu kısa zaman diliminde bile onlardan çok şey öğrendik. Bir tesisimizde kütüphane alanımızı onlara tahsis ederek gönüllü danışmanlar merkezi haline getirdik. İnşallah onları da doğru bir şekilde yetiştirerek yarınları idare edecek yöneticiler pozisyonuna getirmek için gayret sarf ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

"Robotik kodlama"

Başkan Sandıkçı şöyle devam etti: "Gençlerimizle ilgili bir diğer projemiz Robotik Kodlama. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte robotik kodlama ile alakalı bir program başlattık. Pandemi süreci biraz sekteye uğrattı. Geleceğin çağı yazılım ve kodlama üzerine inşa edilmekte. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte ilkokul çağındaki çocuklarımızla bu projeye başlangıç yapacağız."

"Hedefimiz 2022 Teknofest’ini Samsun’da yapmak.

Gençlere yönelik bir diğer projelerinin Model Roket Teknolojisi Eğitimi olduğunu açıklayan Sandıkçı, şunları söyledi:

"Bu projemizde çok çok önemli. Roket yapımıyla alakalı Selçuk Bayraktar’ın öncülüğünde başlamış olan bir Teknofest yarışmasının akabinde dalga dalga Türkiye’ye yayılması neticesinde biz de bunu Samsun’da Canik ilçemizde neden uygulamayalım diye düşündük ve bu proje üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Neden ilçemizden de bir Selçuk Bayraktar çıkmasın? Her ilimizde bu tür çalışmalar yapıldığını düşünürsek ülkemize bir çok Selçuk Bayraktar kazandırmış oluruz. Bu alanda da çalışmalarımız devam ediyor. Geçen yılın Teknofest şampiyonlarıyla birlikte, ekibimizle birlikte, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de içinde olduğu bir proje hazırladık. Yüz yüze eğitimlerin tam olarak başladığı andan itibaren Canik ilçemizde 10 bin öğrencimize model roket yapımını öğreteceğiz. Onları bu teknolojiyle tanıştırmış olacağız. Bu öğrencilerimizin yapmış olduğu 2 bin 500 roketi fırlatacağız. Buradaki yetenekli öğrencilerimiz Teknofest ekibi tarafından tespit edilerek bir sonraki aşama olan model uçak ve model drone eğitimlerine geçilecek. 2021 Teknofest İstanbul’da olacak. Gayemiz inşallah bu çalışmalarımızla birlikte 2022 Teknofest’ini Samsun’da yapmak. İl olarak bunu yapacak kapasiteye sahip olduğumuzu düşünüyorum. İlçe olarak bu projeyi hayata geçirmenin heyecanını yaşıyorum. Eminim ki bu projeden sonra Canik’ten bir değil belki de onlarca gencimiz bu yola yönelecekler. Yeni Selçuk Bayraktarlar inşallah Canik ilçemizden çıkmaya başlayacak ve ülkemize yayılacak. Bizler görevde olduğumuz sürece gençlerimizin sürekli yanında olmayı sürdüreceğiz. Onların yetişmesi için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz. Bu pandemi döneminde özellikle 3 kurala riayet etmelerini istiyorum. Hem çocuklarımızdan hem velilerimizden bu kurallara uymalarını rica ediyorum. Maske mesafe ve temizliğe dikkat etmelerini istiyorum. Ülkemizin, milletimizin geleceği ve kendi geleceğimiz ve sağlığımız için çok daha dikkatli olalım. Hep birlikte mücadele içinde olarak en kısa zamanda Samsun’umuzu kırmızıdan maviye dönüştürelim. Bu konuda Tüm izleyicilerimizden söz vermelerini istiyorum."

Hep destek, tam destek"

İstiklal Marşı okuma etkinliği kura çekimi programına katılan Canik ilçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Uzunlar ise yaptığı konuşmada, "Canik Belediyesi Başkanımıza eğitime verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bizlere hep destek, tam destek olmak için büyük bir çaba içerisindeler. İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yılında böyle bir etkinlik düzenledikleri için de ayrıca teşekkür ediyorum. İstiklal Marşı ve bayrağı olmayan bir devlet devlet değildir. İstiklal Marşımız bir ruh ifade etmektedir. Mehmet Akif Ersoy’u Kurtuluş Mücadelesi’nin manevi lideri olarak görüyorum. Bu marşta Kurtuluş Mücadelesi’nin bir ruhu" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)
banner331
11
açık
Günün Anketi Tümü
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Yenilenen Logomuzu beğendiniz mi ?
Namaz Vakti 10 Mayıs 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:45
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:17
Yatsı 21:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Newcastle 35 39
15. Brighton 35 37
16. Southampton 34 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 35 52
7. Real Betis 34 51
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 34 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@